Færge- venner får kniven på struben

Politikerne i Morsø Kommune har nu definitivt besluttet at stoppe for tilskud til Næssundfærgen. De lokale, der kæmper for færgen, får dog en chance for selv at tage over. Senest den 1. september 2015 stopper kommunen sit tilskud til færgen, der sejler mellem Mors og Thy.

”Vi har simpelthen ikke råd til at fortsætte. Personligt tror jeg, at de lokale får meget svært ved at køre færgen videre, men vi skylder at give dem chancen”, siger formanden for Morsøs tekniske udvalg, Meiner Nørgaard til tvmidtvest.dk.

Beslutningen om at fjerne tilskuddet kom, efter at kommunens økonomiudvalg endnu engang behandlede sagen på et møde onsdag. Politikerne er dog samtidig indstillet på at give de lokale, der kæmper for at redde færgen, en chance for at bevise, at de selv drive den videre.

Oprindeligt var det kommunens plan at stoppe støtten fra den 1. januar 2015. Nu er meldingen, at støtten først forsvinder den 30. april.

Hvis det viser sig, at Karby-boerne og andre færge-venner inden da kan fremvise et bærbart projekt for den videre drift, er der en mulighed for at støtteperioden kan forlænges indtil den 1. september, for at hjælpe projektet i gang.

Men så er det også definitivt slut med tilskud.

”Hvis folkene i Karby så kan vise et bærbart projekt for, hvordan de selv kan drive færgen videre, er vi indstillet på at fortsætte støtten indtil den 1. september. Af respekt for deres arbejde skal vi ikke slå hånden af dem, inden de har fået chancen for at komme i gang”, siger Meiner Nørgaard til tvmidtvest.dk.

Kilde: TV2/MidtVest

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

Annonce

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

13.07.2026Maritimedanmark.dk

ME Production i scrubber samarbejde med Everllence

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

10.07.2026Maritimedanmark.dk

Ingen ny færgeforbindelse til Bornholm

08.07.2026Maritimedanmark.dk

Nye kampe skaber tvivl om fredsproces

07.07.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen skærper krav til dybgang

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Norden opjusterer forventningerne til hele året

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Maritime Security Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

In this course you will learn about common threats to maritime security and how they are mitigated through the use of a Security Plan and by adhering to MARSEC levels. You will be able to describe the different roles of personnel and explain standard security procedures. You will also be able to identify how to respond to suspicious behaviour and objects.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Noise Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to cover workplace noise control regulations, common hazards, exposure risks, recommended limits, and effective noise control measures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course