Færge med 200 kæntret i Bangladesh
En færge med mindst 200 passagerer er kæntret på floden Meghna i Munshiganj-distriktet under en monsunstorm omkring 27 kilometer, 15 sømil, fra Dhaka, hovedstaden i Bangladesh. Indtil videre er otte fundet omkomne, men dødstallet ventes at stige.
Kraftig monsunstorm. Arkivbillede.
”Vi er på vej til stedet med redningshold. Flåden og kystvagten deltager i redningsarbejdet. Vi får modstridende oplysninger om, hvor mange passagerer, der var om bord, men tallet skulle være mellem 200 og 350, siger talsmand Saiful Hassan Badal fra Munshiganj-distriktet til AFP.
Færgen M.V. Miraj 4 kæntrede omkring klokken halv fire om eftermiddagen lokal tid. Færgen var på vej fra Shariatpur til Dhaka. Ifølge lokale medier lykkedes det kun mellem 40 og 45 personer at svømme i land.
“Færgen er totalt under vand. Lige nu forsøger vi at lokalisere den. Fire dykkere er på vej hertil”, siger den lokale politichef Ferdous Ahmed.
Kilde: Dhaka tribune