Euronav ser lysere på fremtiden

Det belgiske tankskibsrederi Euronav kom ud af tredjekvartal med et underskud på 20,6 millioner dollar mod et underskud i samme kvartal 2013 på 27,1 millioner dollar. Samtidig meddeler selskabet, at starten på fjerde kvartal er den bedste i fire år.

”Væksten i den globale flåde er minimal, og den gennemsnitlige afstand, over hvilken laster skal transporteres af skibe er voksende. Samtidig understøttes udviklingen af en lavere oliepris, der reducerer transportomkostningerne og bør stimulere efterspørgslen efter råolie”, udtaler selskabet i forbindelse med regnskabet.

Omsætningen i rederiet steg til 128 millioner dollar fra 93,5 millioner i tredje kvartal 2013. Driftsunderskuddet faldt til 9.07 millioner dollar, en forbedring på 11 millioner i forholdt til samme kvartal sidste år.

De bedre resultater kom i en periode, hvor selskabet fik leveret seks VLCC tankskibe købt hos Maersk Tankers i januar. Euronav modtog det sidste af de i alt 15 skibe i sidste uge.

Raterne for rederiets VLCC tankere lå på 32.750 dollar per dag, mens Suezmax-raterne var på 19.000 dollar per dag.

I årets første tre kvartaler er Euronavs underskud reduceret med 24,5 millioner dollar fra 66,4 millioner til nu 41,9 millioner i forhold til de første tre kvartaler af 2013.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle