EU enighed glæder Rederiforeningen

EU-landene blev fredag enige om at indlede forhandlinger med USA om en vidtgående frihandelsaftale. Aftalen vil ifølge handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr være af enorm rækkevidde, både politisk og økonomisk, og kan give øget vækst og arbejdspladser i USA og EU.

”Det er glædeligt, at vejen nu er banet for en frihandelsaftale med USA, og vi sætter pris på ministerens indsats i forhandlingerne med de andre EU-lande”, siger vicedirektør i Danmarks Rederiforening Jan Fritz Hansen.

Danmarks Rederiforening ser stort potentiale i aftalen. Skibsfart er den klart største post på eksportregnskabet fra Danmark til USA og indbringer over 30 milliarder kroner årligt.

”USA er allerede et af Danmarks største eksportmarkeder. Aftalen vil udvide markederne og føre til øget samhandel. Det er positivt for forbrugerne, for Danmark og herunder også for danske rederier, der står for transporten af en væsentlig del af verdenshandlen,” siger afdelingschef i Danmarks Rederiforening Jacob K. Clasen.

Den vidtgående aftale omfatter ikke kun at fjerne toldsatser og åbne markederne, men også at tilpasse regler og tekniske produktstandarder.

”Forskellene i regler og standarder udgør i øjeblikket den nok vigtigste hindring for transatlantisk handel. Ud over at lette samhandlen mellem USA og EU, vil en aftale gøre det lettere for tredjelande at få adgang til de attraktive amerikanske og europæiske markeder”, siger Jan Fritz Hansen.

Det er forventningen, at en aftale mellem EU og USA kan blive indgået inden for få år.

Kilde: Danmarks Rederiforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle