Esbjerg Havn fik rekordresultat i 2009

I et år der ellers har været præget af den verdensøkonomiske krise, lykkedes det Esbjerg Havn i 2009 at øge omsætningen med 18 procent til 140 millioner kroner, og overskudet til 52,3 millioner kroner.

"Esbjerg Havn er indtil nu kommet styrket igennem den recession, som har præget verdensøkonomien i 2008‐2009, idet vi har haft vækst i begge kriseår. Det tyder på, at vi har et robust forretningsgrundlag, og at vores målrettede investeringer har været succesfulde", siger havnedirektør Ole Ingrisch

2009 var især præget af travlhed inden for energisektoren, hvor flere havvindmølleparker i Nordsø‐området blev installeret samtidig. Især færdiggørelsen af Horns Rev 2, som er verdens største havvindmøllepark, har bidraget til et markant løft i havnens aktiviteter. Ligeledes installationen af flere store havvindmølleparker i britisk område har bidraget til høj aktivitet.

Derudover har den samlede godsmængde været stabil, dog med udsving inden for de forskellige forretningsområder. . Esbjerg Havn har i 2009 fastholdt et højt investeringsniveau på over 50 millioner kroner. Anlægsinvesteringerne vil også i de kommende år ligge på et meget højt niveau i takt med, at den nye Sydhavn realiseres.

Det forventes, at myndighederne giver de endelige tilladelser til at indlede projektet i år, så anlægsarbejdet kan indledes i begyndelsen af 2011. De samlede investeringer i den nye Sydhavn forventes at nærme sig 800 mio. kr., og anlægget forventes færdigt i 2014‐15.

Kilde: Esbjerg Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course