Emma Mærsk ramt af vandindtrængning

Maersk Lines containerskib Emma Mærsk blev fredag ramt af en kraftig vandindtrængning i motorrummet, mens skibet befandt sig ved indsejlingen til Suezkanalen. Situationen er nu under kontrol, og det store containerskib er bugseret ind til havnen i Port Said.

Emma Mærsk ligger ved Suez Canal Container Terminal, hvor det er ved at blive tømt for sin last, samtidig med at pumper er sat ind for at tømme skibet for vand.

”Situationen er under kontrol. Problemerne blev håndteret hurtigt for at udgå yderligere komplikationer”, siger en repræsentant for kanalmyndighederne til Al-Ahram Online

Maersk Line bekræfter, at Emma Mærsk har mekaniske problemer, men at situationen er under kontrol og alle besætningsmedlemmer er i god behold.

Ifølge egyptiske medier var der på et tidspunkt fare for, at skibet kunne synke og derved delvist blokere for indsejlingen til Suezkanalen, men disse oplysninger er ikke bekræftede.

Der er også oplysninger fremme om, at årsagen til vandindtrængningen er problemer med en af skibets propeller, men heller ikke denne oplysning er bekræftet.

Emma Mærsk, der blev leveret fra Lindøværftet i 2006, var indtil november sidste år verdens største containerskib med en kapacitet på 15.500 TEU.

Kilde: Egypt Independent

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle