Eksplosion har kostet mindst tre livet

KORT NYT: Den eksplosion der onsdag morgen ramte den malaysiske kemikalietanker Bunga Alpinia har kostet mindst mennesker livet. Det står fast efter, at redningsmandskab fredag fandt ligene af to af de fire savnede besætningsmedlemmer.

Den ene af de dræbte blev fundet i havnebassinet 50 meter fra det næsten udbrændte tankskib, mens den anden blev fundet på et havneareal mere end 100 meter fra Bunga Appinia.

Bunga Alpinia lå ved Petronas Chemicals Methanol Terminal i Labuan, hvor det var ved at blive lastet med methanol, da det onsdag morgen blev ramt af to eksplosioner og brød i brand. To besætningsmedlemmer savnes fortsat

Kilde: Mysenchew.com

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

12.11.2025Maritimedanmark.dk

Harren Group strømliner organisationen

05.11.2025ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Welcome to the team

17.10.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM vil igen anløbe Rusland

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første skibstunnel er opgivet

27.09.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Nu er der sat dato for Åbent Hus på HF-Søfart i Marstal

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle