Ejeren af Dali vil have alle parter til at bidrage

Ifølge forsikringsselskabet WK Webster har ejeren af containerskibet Dali, der var årsagen til brokollapset i Baltimore, erklæret “general average” hvilket betyder, at alle involverede parter - også altså også ejerne af lasten - skal bidrage til de erstatninger, der ventes at blive rekordhøje.

Oprydningen er i fuld gang i Baltimore efter Francis Scott Key broens kollaps. Men striden om, hvem der skal betale de milliard-store erstatninger er først lige begyndt.. Foto: US Coast Guard

Der er udsigt til årelange juridiske tovtrækkerier om fordelingen af betalingen af de milliard-store erstatninger i kølvandet på ulykken i Baltimore, hvor seks vejarbejdere mistede livet, da containerskibet Dali påsejlede en bropille og forårsagede et totalt kollaps af Francis Scott Key broen.

Med general average erklæringen skal alle involverede parter tage del i omkostningerne ved bjærgningsoperationen og oprydningen af Patapsco-floden.

På forhånd har ejeren af skibet, Grace Ocean og managerselskabet Synergy Marine anmodet om en ansvarsbegrænsning, der vil sætte et loft for deres erstatningsansvar på blot 43,6 mio. dollar i sagen, der samlet set forventer at betyde udbetalinger af milliarder af dollar, skriver gCaptain.

Omkostningerne efter ulykken kan ifølge Lloyd´s i London vise sig at føre til de største udbetalinger efter en maritim ulykke i forsikringshistorien.

Hidtil har forliset af Costa Concordia-krydstogtskibet i 2012 og Ever Given´s grundstødning i Suezkanalen i 2021 medført de største tabsudbetalinger i dette århundrede, men tidlige skøn er forudser altså, at de samlede omkostninger fra den  ekstraordinære ulykke i Baltimore kan blive endnu større.

-emte

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle