Eastwind taget under konkursbehandling

Eastwind Maritime, der tirsdag led den tort, at se 13 af rederiets skibe blive tvangssolgt af Nordea, bad onsdag retten i New York om at blive taget under konkursbehandling. Det sker efter en paragraf der antyder, at rederiet ikke står til at redde.

Nordea, der havde pant i skibene, valgt at sælge skibene efter at et af rederiets skibe, Yucatán, blev tilbageholdt i Louisiana, som sikkerhed i forbindelse med en retssag.

For at sikre sit tilgodehavende valgte Nordea at sælge skibene, 10 containerskibe, to bulkers og et køleskib til selskabet Draften, der er en del af israelske Sammy Ofers virksomhed baseret i Monaco.

Eastwinds har drevet 60 køleskibe, 18 bulkcarrier, 17 produkttankere og 18 containerskibe. 12 af skibene sejler på fast charter med bananer for Chiquita.

Eastwind oplyser til retten i New York. At man har mellem 200 og 999 kreditorer og en gæld på mellem 500 millioner og en milliard dollar.

Kilde: Marinelog

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle