DTU får et samlet maritimt center
1. maj åbner Maritime DTU, som er et enkelt kontaktpunkt til universitetets samlede ekspertise inden for det maritime område. I DTU’s nye center forener forskere fra hele universitetet deres kræfter om at udvikle nye, tværfaglige løsninger på det maritime erhvervs udfordringer.
”Maritime DTU vil markant styrke DTU’s muligheder for at løse sektorens udfordringer, særligt på de mange områder, hvor der er brug for flere faglige ekspertiser. Effektive løsninger på sektorens udfordringer kræver naturligvis skibsteknisk faglig indsigt, men også viden om drivmidler og reduktion af miljøpåvirkning, drifts- og operationsoptimering samt sikkerhed og kommunikation. Med Maritime DTU styrker vi den interne koordinering, og ikke mindst letter vi sektorens kontakt og samarbejde med DTU, idet vi skaber et samlet kontaktpunkt for sektorens virksomheder og myndigheder”, siger Niels Axel Nielsen, DTU’s koncerndirektør for Erhverv og Myndigheder.
Drivkraften bag det nye center er et samarbejde mellem DTU Mekanik, DTU Management Engineering og DTU Transport. Ingrid Marie Vincent Andersen er udnævnt til leder af centeret.
Kilde: DTU