DTU får 5.1 millioner til skibsudvikling

DTU Mekanik, DTU Byg og DBI har fået en bevilling på 5.090.000 kroner af Søfartsstyrelsens Maritime Omstillingspulje og Den Danske Maritime Fond til at udvikle nye overbygningskonstruktioner af kulfiber og andre letvægtsmaterialer til skibe i forskningsprojektet KOMPAS.

Arkivbillede af et Scandlinesprojekt.

Lektor Christian Berggreen er leder af projektet på DTU Mekanik. Det skal demonstrere at det kan lade sig gøre at bygge billige og brandsikre letvægtskonstruktioner til overbygninger på passagerskibe som kan erstatte de nuværende overbygninger i stål, man anvender i dag.

KOMPAS står for: KOMposit-overbygninger til større PASsagerskibe.

Når det kan lade sig gøre at erstatte de eksisterende tunge ståloverbygninger med nye letvægts komposit-overbygninger, så vil der være store brændstofbesparelser at hente og på den måde store gevinster for miljø og klima.

Projektet foregår i samarbejde med Scandlines, som stiller tegningsmateriale for passagerskibene Prins Richard og Prinsesse Benedikte til rådighed i forbindelse med et re-design af disse skibes overbygninger.

Brandsikkerheden har høj prioritet til søs. Det er årsagen til at der hidtil ikke har været mulighed for at arbejde med andre materialer end stål til overbygninger på passagerskibe i internationalt farvand. Under projektet laves omfattende tests af brandsikkerheden af de nye letvægtskonstruktioner.

Nu har de internationale sikkerhedsregler for skibe åbnet op for anvendelse af andre materialer end stål, hvis ellers brandsikkerheden er den samme. I 2002 trådte det nye regelsæt fra IMO, International Maritime Organization, i kraft i form af et sæt regler til at godkende alternative eller nye konstruktionstyper for passagerskibe.

Selvom man allerede i 1960’erne begyndte at bygge fiberglasbaserede private fartøjer og militære patruljebåde, så er det altså først med de nye regler fra 2002, at det kan lade sig gøre at bygge skibe til ubegrænset international sejlads.

Ingen danske værfter tilbyder i dag at bygge eller ombygge større skibe i stål med lette kompositløsninger, selvom det nye regelsæt har været gældende siden 2002 og har givet mulighed for det. KOMPAS projektet vil derfor demonstrere at det kan lade sig gøre for et værft at tilbyde ombygninger af skibe, hvor man erstatter stål med kompositter i overbygningen til konkurrencedygtige priser og leveringsvilkår.

KOMPAS projektet sigter efter en markant reduktion af udledninger, blandt andet af CO2. Projektet åbner op for løsninger, der vil give store brændstofbesparelser og som derfor har et stort potentiale for at aflaste miljø og klima. KOMPAS følger altså op på regeringens Vækstplan for Det Blå Danmark, hvor bygning af skibe i letvægtsmaterialer netop nævnes som et indsatsområde med potentiale for både vækst og aflastning af miljø.

Kilde: DTU

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.02.2026Maritimedanmark.dk

USA border skyggetankskib i Det Indiske Ocean

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Trump vil skabe ny guldalder for amerikansk skibsfart

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd tæt på et køb af ZIM

15.02.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn nægter sig skyldig i sag om beskadigede kabler i Østersøen

14.02.2026Maritimedanmark.dk

Fatal kollission kunne være undgået

13.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line opgraderer færger på Kiel-Göteborg ruten

13.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på året for Scorpio Tankers

13.02.2026Maritimedanmark.dk

Hurtigruten åbner ny rute fra København til Nordkap og Tromsø

Jobmarked

Se alle

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Social Responsibility Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with an awareness of safe work practice responsibilities and the importance of positive attitude, good communication and respect. The course will also provide information on how to identify different types of harassment and discrimination and practical steps for responding, how to explain hazard communication and the risks associated with substance abuse and how to identify examples of good sanitary practice.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course