Drone-ræs skal til tiltrække unge

Den maritime sektor har et stigende behov for at tiltrække faglærte medarbejdere. Ny lokkemad er en konkurrence blandt elever på erhvervsskoler landet over, der skal konkurrere om at bygge og styre deres egen drone i Søværnets dykkerskolebassin på Holmen.

Foto: TV 2 Lorry.

Det er Den Danske Maritime Fond, der støtter projektet med konkurrencen, som skal udvikles til en årligt tilbagevendende national konkurrence, der skal afholdes første gang i efteråret 2018.

 “Meningen er at gøre undervisningen mere virkelighedsnær og motivere eleverne til at rette blikket mod den maritime branche, der har et stærkt og stigende behov for faglærte medarbejdere i de kommende mange år, som for eksempel automatiktekniker, elektriker, smed eller industritekniker, siger projektleder Lars Ole Frederiksen, NEXT København til TV 2 Lorry.

Se videoen herunder, hvor eleverne bygger og sejler med den hjemmelavede drone.

Kilde: TV 2 Lorry

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

16.05.2026Maritimedanmark.dk

US Navy vil bygge nye slagskibe

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle