Dødsbrand: Yderligere ni anmeldes

Gruppen af pårørende efter dødsbranden på Scandinavian Star har nu besluttet at anmelde yderligere ni personer for deres mulige roller i katastrofen, skriver Fyns Stiftstidende. Det drejer sig om fire advokater og fem forsikringsfolk.

Det er nu 28 år siden, at katastrofen ramte Scandinavian Star i form af en brand, hvor 159 passagerer omkom. Årsagen til dødsbranden er alene blevet efterforsket af de norske myndigheder og aldrig af de danske. Her blev der alene afholdt et søforhør og det vil de pårørende gerne have lavet om på.

Den 11. maj anmeldte de pårørende ni personer for planlægning af forsikringssvindel med en mordbrand til følge og nu udvides anmeldelserne altså til yderligere ni personer.

“Forsikringsfolkene og advokaterne spillede forskellige mistankevækkende roller i hele forløbet. Det er dokumenteret, at der i løbet af fire dage lange søforhør efter branden skete en udskiftning og ændring af nogle forsikringsdokumenter på en måde, så det ligner dokumentfalsk. Desuden er der foretaget en del strategisk arbejde med at give opfattelsen af, at skibet var dansk ejet, fordi det med det reelle amerikanske ejerskab ville give de forurettede efterladte en bedre retsstilling, siger Mike Axdal, der er talsmand for den danske støttegruppe for overlevende og pårørende, til Fyens Stiftstidende.

Målet for gruppen er at få gennemført en egentlig efterforskning i Danmark af ejer- og forsikringsforholdene på grund af mistanken om forsikringssvindel.

Gruppen har derfor bedt justitsminister Søren Pape Poulsen om et hastemøde. Ministeren har endnu ikke taget stilling til, om han vil tage mødet og har ikke ønsket at kommentere forespørgslen direkte, men siger i en generel kommetar til avisen:

“Branden på Scandinavian Star er en frygtelig tragedie, og jeg er ligesom mange andre meget berørt af de efterladtes sorg og spørgsmål. Som jeg også har oplyst Folketinget, så er sagen om mordbranden uforældelig. Det vil sige, at hvis nogen f.eks. på et senere tidspunkt skulle erkende ildspåsættelsen, eller hvis der kommer afgørende nye oplysninger frem, vil sagen kunne genoptages. Der ligger lige nu en anmeldelse ved Københavns Politi, som politiet behandler,” skriver Søren Pape Poulsen til Fyens Stiftstidende.

Mistanken om forsikringssvindel skyldes bl.a., at forsikringssummen kort før ulykken var blevet fordoblet til 24 mio. dollar. Forsikringen blev indgået, selvom et obligatorisk tilsyn af skibet tre dage efter viste, at skibet var aldeles usødygtigt, skriver avisen.

Kilde: Fyens Stiftstidende

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

Annonce

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

10.07.2026Maritimedanmark.dk

Ingen ny færgeforbindelse til Bornholm

08.07.2026Maritimedanmark.dk

Nye kampe skaber tvivl om fredsproces

07.07.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen skærper krav til dybgang

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Line Leadership and Management (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an insight into the different styles of leadership and management. You will gain an understanding of some of the core elements of first line management, which can enable you to lead and manage a team effectively.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course