DMF 2016 It´s all about relations

Det er overskriften på dette års Danish Maritime Fair, hvor fokus flyttes fra produkter til relationer. Målet er at skabe et mødested for den danske maritime branche, samt dem der arbejder tæt sammen med os - eller gerne vil det i fremtiden.

Foto: Carsten Lundager.

Teamet bag Danish Maritime Fair har med baggrund i de seneste 2 års erfaringer analyseret forskellige koncepter, både med hjælp fra eksterne konsulenter med speciale i B2B events men også med besøg på internationale messer og events.

”Det Blå Danmark har lige nu en unik mulighed for skabe en event der vil tiltrække fok fra hele verden, det vil skabe fokus på den danske maritime branche, med en sådan event på dansk jord vil vi blive bedre til at arbejde sammen, finde uforløste synergier, skabe nye virksomheder sammen, vi vil skabe en mere direkte vej fra investor til iværksætter og i sidste ende vil det styrke Det Blå Danmark konkurrencemæssigt og kunne medvirke til en øget eksport og deraf flere arbejdspladser”, siger Jakob le Fevre, der har det overordnede ansvar for Danish Maritime Fair.

”Det eneste det kræver er at alle der har aktier i det fælles projekt der til dagligt kaldes ”Det Blå Danmark” ikke fokuserer 100% på hvad de selv kan få ud af det, i det mindste ikke her i starten, men i stedet accepterer at investere i et fælles mål hvis resultat vil være til gavn for hele branchen”, siger Jakob le Fevre.

De tre organisationer der står bag Danish Maritime Days er nu alle dybt involveret i DMF, Søfartsstyrelsen stiller med en 21m2 stor stand, Danmarks Rederiforening er arrangører af en 84m2 stor Shipowners Lounge hvor de planlægger forskellige events og endeligt står Danske Maritime igen bag ved konferencen Danish Maritime Technology som rykker fra 120 til 260 delegerede.

Om onsdagen arbejdes der på at skabe den største maritime middag i Danmarkshistorien, hvor visionen er at samle 480 mennesker om underholdning, god mad og drikke. På selve messen kan udstillerne og nøglepersoner networke i en udstillerlounge med fuld forplejning og i skrivende stund arbejdes der både på at skabe en B2B speeddating event og få tiltrukket en stor havnekonference.

Læs hele artiklen om den kommende udgave af Danish Maritime Fair i den nye udgave af Magasinet Danish Maritime Fair herunder

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

12.09.2025Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

19.08.2025Maritimedanmark.dk

Farvel til flydedokken i Hirtshals

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Tunøfærgen sætter ny passagerrekord

04.08.2025Maritimedanmark.dk

Mindst 68 omkommet ved skibsforlis

04.07.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Translokation for årets nye studenter fra HF-Søfart i Marstal

26.06.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Marstal Navigationsskole dimission sommer 2025

24.06.2025Maritimedanmark.dk

Usikkerhed omkring Hormuz-strædet fortsætter

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle