Digitalt skel vokser blandt søfolk
Et stadig voksende digitalt skel mellem søfolk skaber bekymring. Den store forskel på adgangen til gode digitale forbindelser til søs fremgår af det seneste Seafares Happiness Index.
MOL er et af de efterhånden mange rederier, der sørger for gode internetforbindelser til alle om bord - f.eks ved brug af Starlink. Men for mange søfolk er internetforbindelsen fortsat begrænset eller helt fraværende. Og det skaber digitale skel.. Foto: MOL
Nogle søfolk har det bare - den gode og ubegrænsede adgang til data - mens andre enten slet ikke kan få forbindelse - eller må nøjes med langsomme hastigheder og begrænsede datamængder.
Og det er i stigende grad med til at skal en digital over- og underklasse blandt søfolkene.
Undersøgelsen viser, at de søfolk, der arbejder på skibe udstyret med adgang til hurtige internetforbindelser udtrykker taknemmelighed for at kunne opretholde kontakten med deres familier derhjemme.
Omvendt er det nedtur for de mange, der arbejder på skibe uden - eller med begrænset - forbindelse til nettet.
Seafares Happiness Index for 2. kvartal ligger på 6,99 - hvilket er en marginal forbedring i forhold til 1. kvartals 6,94.
-emte