DI: 700 dages uvished er uanstændigt

Mandag mødes Kolding Byråd med Havnebestyrelsen for at drøfte havnens fremtid. I kommentaren herunder betegner branchedirektør i DI Transport, Michael Svane, det for ”uanstændigt”, at politikerne nu i 700 dage har holdt havnens virksomheder hen i uvished.

Arkivfoto.

Af Michael Svane, branchedirektør, DI Transport

For næsten to år siden – i november 2018 - bekendtgjorde borgmesteren i Kolding, Jørn Pedersen (V), at erhvervshavnen skulle lukke og vige pladsen til fordel for boligbyggeri. Siden smuldrede det politiske forlig om havnelukningen og blev afløst af en vag hensigtserklæring om ”mere by og grønnere havn”. Men havnens virksomheder er nu holdt hen i uvished i mere end 700 dage. Det er urimeligt over for virksomheder, der gennem årtier har ligget på Kolding Havn og skabt aktivitet og arbejdspladser til gavn for Kolding Kommune.

Samtidig har havnebestyrelsen været paralyseret, og det har ikke været muligt at forlænge de lejekontrakter, som er en forudsætning for at virksomhederne på havnen kan investere i udvidede og nye aktiviteter.

Det manglende udspil om havnens fremtid og de manglende tilkendegivelser om forlængelse af lejeaftaler svækker tilliden til kommunen og til fortsat aktiv erhvervshavnedrift i Kolding. Men det er måske også meningen?

Ved ikke at tage en beslutning, så tager man jo også en beslutning. Både byrådet og havnebestyrelsen er bundet af havnelovens § 9, stk. 4 som siger, at de skal varetage havnens interesser.

Det er efter vores klare opfattelse ikke det, der foregår i Kolding.

Havnevirksomhedernes tålmodighed med byrådet og med havnebestyrelsen er ved at briste. Der bør derfor snarest muligt træffes klare beslutninger om Kolding Havns fremtid og om forlængelse af de relevante lejekontrakter.

Passiviteten skader erhvervsudviklingen i Kolding og svækker den grønne omstilling i transportsektoren, hvor øget anvendelse af skibstransport fremfor lastbiltransport kan udgøre et ikke uvæsentligt bidrag til CO2-reduktionen.

Samtidig kan vi konstatere, at planloven ikke tillader, at der planlægges boligbyggeri tæt ved eksisterende virksomheder, hvoraf flere på Kolding Havn endda er af national betydning. Vage drømme om boligbyggeri på kajkanten i Kolding må vige for realisme.

Man kan med fordel søge inspiration i andre danske havnebyer, som f.eks. Esbjerg, hvor kommunen for nylig har afvist idéer om boliger på havnen, eller i det kompromisforslag, som virksomhederne på Kolding Havn har fremsat.

700 dage i uvished er ganske enkelt uanstændigt. Hvem har det politiske mod til at bekende kulør?

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.10.2025Maritimedanmark.dk

København igen kåret som Europas førende krydstogthavn

22.10.2025Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn har ansat ny CFO

20.10.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn åbner ny innovationshub i historisk fiskepakhus

20.10.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM åbner ny rute fra Aarhus

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg indtræder i Port Innovators Network

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Göteborg får nu tre ugentlige forbindelser til Asien

13.10.2025Maritimedanmark.dk

Forsvaret får egen kaj i Nuuk

08.10.2025Maritimedanmark.dk

SF anklager Odense Havn for mulig overtrædelse af havneloven

Jobmarked

Se alle

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Advanced

3-dages kursus til officerer, som allerede er i besiddelse af et bevis for grundlæggende tjeneste i skibe omfattet af polarkoden (basic training).

Dato

29.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Ship Security Officer (SSO)

Kurset henvender sig til søfarende, som er udpeget til sikringsofficer (SSO) om bord i skibe.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.11.2025

Sted

Digital course