DFDS vil sende op mod 2.000 hjem

DFDS udvider nu antallet af hjemsendelser blandt medarbejdere. Op mod 2.000 spredt over det meste af Europa vil blive sendt hjem som følge af corona-krisen, oplyser DFDS. Det berører bl.a. hovedkontoret i København og f.eks. Göteborg som følge af storkunden Volvos produktionsstop.

Hjemsendelserne er første og fremmest koncentreret om passagerertrafikken, der på grund af corona-krisen er hårdest ramt. De to ruter Oslo-København og Amsterdam-Newcastle er helt lukket ned, mens andre sejler efter reducerede fartplaner.

I forhold til fragtruterne følger DFDS situationen dag for dag. “Men vi sejler fortsat på alle ruter, så vi kan servicere vores fragtkunder alle steder. De europæiske lande har ønsket at alle forsyningslinjerne holdes åbne, så selv om der er indrejse stop, kan chauffører fortsat krydse grænserne,” siger kommunikationschef i DFDS, Gert Jakobsen til Maritime Danmark.

Han fortæller videre, at hjemsendelserne er “i proces” og tilrettelægges i forhold til situationen i de enkelte lande og de hjælpepakker, der er til rådighed.

“Derfor kan det også være vidt forskelligt, hvor længe de berørte bliver hjemsendt,” siger Gert Jakobsen.

DFDS suspenderede for godt 14 dage siden sine forventninger til resultatet for 2020 og den planlagte udbetaling af udbytte som følge af corona-krisen.

“De øgede restriktioner på intra-europæiske rejser og de generelle nedluknings tiltag har nedsat den finansielle sigtbarhed betydeligt og derfor suspenderes resultatforventningen for 2020,” skrev selskabet.

Passagerfærgeaktiviteterne udgjorde omkring 16% af DFDS’ samlede omsætning på 17 mia. kr i 2019, oplyste DFDS ved samme lejlighed.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle