DFDS vil sende ældre fragtfærger sydpå

De kommende skrappe miljøkrav i Nordsøen og Østersøen får nu DFDS til at vende blikket sydover for at finde ny beskæftigelse til den ældste del af rederiets flåde. Omfattende opkøb af rederier står på programmet de kommende år.

"Et supplerende netværk af fragtruter i Middelhavet og Sortehavet kan på sigt give muligheder for at flytte rundt på skibene og indsætte de mest moderne skibe i Nordeuropa og trække ældre skibe sydpå. Dermed kan vi sikre, at vi ikke kommer til at stå tilbage med skibe, som vi ikke vil have mulighed for at udnytte kommercielt, fordi de ikke lever op til miljøkravene i Nordsøen og Østersøen", siger DFDS topchef Niels Smedegaard til dagbladet Børsen.

Det er dog ikke kun i Middelhavet og Sortehavet at DFDS vil ekspandere de kommende år. Også i kerneområderne Nordsøen og Østersøen vil der ske opkøb.

"Svovlkravene vil på længere sigt få dramatiske konsekvenser i industrien. De vil lægge pres på indtjeningen og igangsætte en konsolideringsbølge. Den kan DFDS udnytte til nye opkøb og dermed komme til at stå endnu bedre på det Nordeuropæiske marked”, siger Niels Smedegaard til avisen.

DFDS har besluttet at investere 400 millioner kroner i installering af scrubbere om bord i 12 af rederiets nyere skibe - og forventer at investere røgrensningsudstyret i yderligere 8 skibe – hvilket vil bringe den samlede miljøregning op på omkring 750 millioner krober.

DFDS er blandt de rederier der er kommet længst med at forberede sig til de nye miljøregler der træder i kraft den 1. januar 2015. Reglerne stiller krav om, at skibe i Østersøen, Nordsøen og Den Engelske Kanal kun må anvende olie med max. 0,1% svovl.

Kilde: Dagbladet Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark