DFDS-chef afleverer europæisk toppost

DFDS-topchefen Niels Smedegaard afslutter nu sin to-årige periode som præsident for European Community Shipowner´s Associations (ECSA) og afløses på posten af grækeren Panagiotis Laskaridis, der er CEO i Laskaridis Shipping Co. og i Lavinia Corp.

Niels Smedegaard træder af som præsident for ECSA til Nytår..

Generalsekretæren for ECSA, Martin Dorsman, takkede på bestyrelsens vegne Niels Smedegaard for indsatsen i de sidste to år, hvor det trods intense diskussioner altid lykkedes at nå til enstemmige beslutninger.

“Niels Smedegaards fremragende formandsskab er endnu mere iøjnefaldende på baggrund af de meget udfordrende omstændigheder for skibsredere i de sidste år,” siger han i en udtalelse og fortsætter:

“At kombinere miljømæssige forbedringer med opretholdelsen af en konkurrencedygtig position for EU-skibsredere er en reel præstation. Jeg er meget glad for, at Smedegaard fortsat vil bidrage til diskussionerne i ECSA´s bestyrelse i de kommende år.”

Kilde: ECSA

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle