DFDS arbejder hele tiden med effektiviteten

DFDS står bestemt ikke tilbage for Stena Line, når det gælder om at øge brændstofeffektiviteten. Stena Line har lige bestilt fire nye færger, som de kalder verdens mest brændstofeffektive færger. Men Stena Line skal ikke forvente at fastholde den position.

”Vi arbejder rigtig meget med brændstofeffektivitet, og det er jo nærmest et helt katalog, der dækker alt lige fra LED-pærer til propeller. Vi har for eksempel konkurrencer mellem skibene om, hvem der bruger mindst brændstof, vi har skiftet propellerne på skibene til nogle, der er mere effektive. Vi har også ændret fartplanerne og reduceret havnetiden, så skibene har tid til at sejle langsomt”, remser Gert Jakobsen, kommunikationschef i DFDS op, over for Maritime Danmark, da han bliver spurgt om, hvordan DFDS arbejder med at øge brændstofeffektiviteten.

I den forbindelse nævner han også den igangværende forlængelse af Primula Seaways, der forlænges med 30 meter. Hensigten er, at alle skibene i blomsterklassen skal forlænges.

”Det giver også noget med hensyn til effektiviteten, for det koster meget lidt ekstra brændstof, men giver 20 procent ekstra kapacitet at forlænge skibet med 30 meter”, siger Gert Jakobsen.

Til gengæld har DFDS ikke lige nu nogle planer om at gå over til alternative brændstoftyper såsom LNG.

”Vi tror ikke på det på kort sigt, men det er bestemt noget, vi kigger på som et fremtidigt scenarie. Det er mere komplekst end som så. Man skal se på, om man har de rette skibe til det, og om der er bunkringsmuligheder i de forskellige havne. Vores skibe bliver flyttet rundt mellem ruterne, så det nytter ikke, at der er mulighed for at bunkre LNG i Klaipeda, hvis skibet bliver flyttet til en anden rute”, siger Gert Jakobsen.

LNG er derfor mere relevant i forbindelse med nybygninger, og de kommer også på et tidspunkt, og her er LNG ikke udelukket.

”Vi overvejer mulighederne for at bestille nye skibe, men er endnu ikke parat til at melde noget mere konkret ud om det”, siger Gert Jakobsen.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

14.02.2026Maritimedanmark.dk

Fatal kollission kunne være undgået

13.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line opgraderer færger på Kiel-Göteborg ruten

13.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på året for Scorpio Tankers

13.02.2026Maritimedanmark.dk

Hurtigruten åbner ny rute fra København til Nordkap og Tromsø

12.02.2026Maritimedanmark.dk

Stor succes for Stockholms elektriske “flyvende” færge

12.02.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-flagskib sejler igen gennem Suez-kanalen

12.02.2026Maritimedanmark.dk

NATO styrker indsatsen i Arktis

11.02.2026Maritimedanmark.dk

Isen stopper Samsøs hurtigfærge

Jobmarked

Se alle

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Anti-Bribery and Corruption - Global (E-learning course - afholdes løbende)

This global course provides an overview of the rules and regulations associated with bribery and corruption in the workplace. You will learn about the legislation outlined in different anti-Bribery laws and how this translates into the workplace. You will also gain knowledge and awareness on what appropriate actions you should take if you have any concerns relating to bribery and corruption.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Assessor Initial Awareness Training (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course covers training to acquire the necessary knowledge which underpin the tasks to be performed as an Assessor. This awareness course is for individuals within an organization who are prospective assessors seeking an understanding and familiarization of assessment methods within the workplace.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Back Safety Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to educate about the common causes of back injuries and outline preventative and reactive measures that can be taken to avoid them.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course