Det blå Danmark hitter i folkeskolen

Tusindvis af unge følger youtuberen Sebastian på World Careers TV, og over 5.000 unge har haft spillet brætspillet Seven Seas og dermed fået et indblik i Det Blå Danmark. Uddannelseskampagnen Worlds Careers har for alvor fået de maritime uddannelser på radaren hos folkeskoleeleverne.  

Youtuberen Sebastian (th) har trukket tusindvis af ugen til kanalen World Careers.


I efteråret 2016 præsenterede World Careers brætspillet Seven Seas, der har til formål at give de unge et indblik i Det Blå Danmark, så en karriere i det maritime allerede præsenteres i god tid, inden de unge skal vælge uddannelse.

5.300 elever har haft besøg af World Careers siden da. Alene i efteråret 2017 har World Careers besøgt 2.700 folkeskoleelever, og skolerne står i kø for at få besøg.  

Når World Careers aflægger besøg for at spille Seven Seas, sker det i samarbejde med en studerende fra HF Søfart, der kan fortælle om uddannelsen, og hvad det kræver at komme ind.  
”Vi er meget begejstrede for, hvordan både elever og vejledere har taget imod Seven Seas. Der er en kæmpe interesse for, at vi kommer ud på skolerne og giver et indblik i den maritime verden. Eleverne står i kø for at spille spillet i 2018, og vi forsætter selvfølgelig arbejdet, så længe der er efterspørgsel,” siger Anne Bay Riisager, kampagneleder i World Careers.

”Vi er klar med nye events rundt omkring i hele landet for både folkeskoleelever, HTX-studerende, maskinmesterstuderende, men også for både EUD og EUX studerende. Fælles for dem alle er, at de unge skal møde både de maritime uddannelsesinstitutioner og branchen. I samarbejde med Det Blå Danmark vil vi invitere de studerende ud i virksomhederne. 2018 bliver også et år, hvor der vil være fokus på kvinder, forældre og vejledere, så der er nok at gå i gang med, og vi glæder os,” fortæller Anne Bay Riisager.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course