De danske rederiforeninger fusionerer

På en ekstraordinær generalforsamling den 31. maj har medlemmerne af Rederiforeningen af 2010 besluttet at give grønt lys til en fusion med Danske Rederier. Det betyder, at de to foreninger fra 1. juli bliver lagt sammen og fortsætte med Danske Rederiers navnetræk og logo.

Den ekstraordinære generalforsamling kommer efter, at medlemmerne i Danske Rederier den 24. maj godkendte en fusion mellem de to foreninger.

”Det er en rigtig god nyhed, at Rederiforening af 2010 med dagens beslutning går sammen med Danske Rederier i en samlet forening. Vi har i mange år haft et godt samarbejde, som er blevet stadigt tættere. Med dagens beslutning, så tager vi skridtet fuldt ud og får èn stemme for handelsflåden”, siger Niels Smedegaard, formand for Danske Rederier og CEO i DFDS.

”Det tror jeg tjener rederierhvervet, og vi skal sammen sørge for, at vores værdiskabelse bliver tydelig både lokalt, nationalt og såmænd også internationalt”, siger Niels Smedegaard.

Formand for Rederiforeningen af 2010, Niels Højlund Hansen fra Nordane Shipping, glæder sig også over sammenlægningen.

”Det har været en fornøjelse at arbejde med formandskabet i Danske Rederier om den her fusion, for det er selvfølgelig kompliceret stof. Ikke desto mindre er vi lykkedes med at finde gode løsninger, som vi har kunnet tale igennem med medlemmerne. Det tror jeg, er en væsentlig årsag til den brede opbakning til, at vi fremadrettet ikke bare er fælles om ambitionen om et stærkt Blåt Danmark – men også taler med en stemme for at nå målet. Det bliver en fornøjelse”, siger Niels Højlund Hansen.

De to foreninger har allerede fælles sekretariat og udvalgsstruktur. Med beslutningen om at fusionere per 1. juli i en forening med Danske Rederiers navnetræk, indtræder Niels Højlund Hansen og Lars Simonsen fra Rederiforeningen af 2010 i Danske Rederiers bestyrelse. Den udvides hermed til at rumme otte medlemmer, som er følgende:

Niels Smedegaard, DFDS A/S (formand), Claus V. Hemmingsen, A. P. Møller – Mærsk A/S (næstformand), Jacob Meldgaard, TORM A/S, Jan Rindbo, D/S Norden A/S, Lars Simonsen, M.H. Simonsen, Martin Fruergaard, Ultragas ApS, Mikael Skov, Hafnia Tankers og Niels Højlund Hansen, Nordane Shipping.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Annonce

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Flere veteranskibe i Nyhavn

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark