Danske Rederier med på Donsö

De nordiske rederiforeninger satte fokus på udfordringer, muligheder og forventninger til det nye EU-parlament, da de mødtes til Sveriges største skibsfartskonference, Donsö Shipping Meet, som løber af stablen i disse dage.

På den lille ø, Donsö - midt i skærgaarden ud for Göteborg, er alle relevante shippingaktører i disse dage samlet til Sveriges største søfartsmesse, der traditionen tro afholdes i starten af september.

Og det er ikke et tilfældigt sted, de samles. Her på den lille klippeø er mange af de svenske shippingfirmaer nemlig grundlagt, og flere af dem har stadig deres hovedkontor på øen.

Danske Rederier er selvfølgelig også til stede, og på messens første dag mødtes adm. Direktør, Anne H. Steffensen med den svenske og den finske brancheorganisation i en paneldebat.

I debatten diskuterede de blandt andet, hvordan fremtiden ser ud for de nordiske rederier i en europæisk sammenhæng og ikke mindst hvilke forventninger, de har til det nyvalgte Europa-Parlament.

”Søfarten er et globalt erhverv, som er helt afhængig af en stærk opbakning fra EU. Ved at styrke EU's handelspolitik, skabe et stærkere indre marked og skabe en endnu bedre global konkurrenceevne, vil vi også styrke dansk søfart”, sagde direktør for Danske Rederier, Anne H. Steffensen.

Panelet bestod, udover Anne H. Steffensen, af CEO Tiina Tuurnala, fra den finske rederiforening og Rikard Engström, som er CEO i den svenske rederiforening.

I debatten var der et særligt fokus på den grønne omstilling. Emner som investeringer og støtte af grønskibsfart samt hvordan rederierne skal nå de ambitiøse klimamål, som FN’s maritime organisation (IMO) har sat, blev diskuteret.

”Det er afgørende, at EU bakker op rederiernes ønske om at indfri vores ambitiøse klimamål. EU bør derfor opprioritere støtten til forskning og udvikling af en mere energieffektiv og CO2-neutral skibsfart”, sagde Anne H. Steffensen.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Annonce

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn på skyggeflådetanker varetægtsfængslet

15.03.2026Maritimedanmark.dk

Trump ønsker hjælp fra allierede

08.01.2026Marstal Navigationsskole

Sponseret

Dimission vinter 2025, Marstal Navigationsskole

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Access to Medical Records (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the different categories of health hazards and which hazards may be monitored by a medical surveillance program. You will be able to explain how to request medical records and identify which documents are exempt from disclosure. You will also be able to describe an employer's responsibilities regarding medical records.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course