Danske Havne inviterer til valgkampsdebat

Statsministeren trykkede onsdag på valgknappen - danskere skal til stemmeurnerne torsdag den 18. juni. Danske Havne inviterer allerede nu til folketingsvalgkampsdebat på en række udvalgte havne.

”Danske Havne ønsker at sætte infrastruktur og de rette rammebetingelser til debat, så havnene også i fremtiden kan bidrage til vækst og kan konsolidere og specialisere sig. En række af Danske Havnes medlemmer inviterer derfor deres lokale folketingskandidater til debat under temaet: ’Se vores havn og hør, hvad der skal til, for at havnen vækster yderligere’. Vi ser frem til gode og produktive debatter”, siger Gitte Lillelund Bech, direktør i Danske Havne

De danske erhvervshavne beskæftiger 60.000-70.000 personer og skaber vækst i hele Danmark. 80 procent af dansk udenrigshandel går via danske havne, og den blå søvej aflaster det travle vejnet.

Kilde: Danske Havne

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Stor beredskabsøvelse på Hirtshals Havn

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny terminal vokser frem i Aarhus Havn

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn forventer rekordmange krydstogtskibe

21.11.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn løfter beredskabet med nyt kontrolrum

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

18.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer 550 mio. dollar i Bangladesh

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn fortsætter væksten

17.11.2025Maritimedanmark.dk

U-vending i Ankestyrelsen: Grønt lys til salg af færgehavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle