Dansk virksomhed lancerer smarte batterier
Kampen for at udvikle mere smarte og effektive batterier til lagring er intens og nu kan den danske virksomhed, Lithium Balance, præsentere sit kæmpebatteri, der i dag er taget i brug på havnen i Ballen i et samarbejde med Samsø Kommune.
Det nye kæmpebatteri er blevet indviet i dag i Ballen Havn på Samsø..
“Vi har brugt meget tid på forskning og udvikling, og det er lykkedes os at lave en samlet løsning med batteri og styresystem, der er så energieffektivt og billigt, at det bliver rentabelt,« siger Lars Barkler, CEO og medstifter. Han mener, at Lithium Balances batterier giver Teslas meget hypede lagrings batterier baghjul, skriver Berlingske.
Lithium Balance, der blandt andet har Ørsted som investor, har udviklet det nye batteri i samarbejde med en elbilproducent. Hvem det er, vil Lars Barkler ikke oplyse - blot at det ikke er Tesla, som han ser som en konkurrent.
Det første kæmpe batteri skal nu testes på havnen i Ballen på Samsø, der som en del af EU-projektet “The Smart Islands Energy System” i to år skal implementere og teste et intelligent elnet med store batterier.
Det betyder, at batteriet kan gemme den sol- og vindproducerede strøm til natten, hvor der i højsæsonen er pres på elforbruget fra hundredevis af lystsejlere.
Bliver det en succes, forventer Samsø Kommune at få flere batterier til havnene i Langør, Mårup og Sælvig, men også til Samsø-færgen, skriver Berlingske.
Kilde: Berlingske