Dansk redningshelikopter finder død kvinde

Det lykkedes fredag eftermiddag en dansk redningshelikopter at finde en kvinde, der et par timer tidligere var faldet over bord fra krydstogtskibet MSC Meraviglia i Skagerrak. Desværre var den tyske kvinde død da hjælpen nåede frem.

Det store krydstogtskib var undervejs fra Flåm i Norge til Kiel, da besætningen kort før klokken 13 slog alarm til myndighederne, fordi en kvinde var faldet over bord fra skibet.

Krydstogtskibet befandt sig i norsk farvand, men da den danske redningshelikopter i Aalborg var tættest på, blev det den der rykkede ud.

Kl. 14,52 fandt helikopteren kvinden i havet, men desværre var hun ikke længere i live. Helikopteren samlede den omkomne op og fløj hende til Aalborg Universitetshospital.

Kvinden, der menes at være i 40’erne, er endnu ikke identificeret med sikkerhed.

Kilde: TV2

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen sætter reservefærge til salg

10.09.2025Maritimedanmark.dk

Esvagt ruller digital rapporteringsplatform ud på ni SOV’er

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle