Dansk opbakning til grøn milliardfond

Danmark bakker op om forslaget om en industrifinansieret forskningsfond, der skal indsamle fem milliarder dollars og hjælpe med at få emissionsfrie skibe i søen frem mod 2030. Danske Rederier er meget glade for tilslutningen.

Hver gang et rederi køber et ton brændstof, skal det betale et beløb til en forskningsfond, der skal hjælpe med af finde vejen til den CO2-neutrale skibsfart.

Sådan lyder det forslag, der skal behandles på det næste møde i miljøkomiteen i FN’s søfartsorganisation, IMO. Forslaget, som er udarbejdet af de internationale rederiorganisationer, får nu støtte af en række vigtige søfartsnationer – heriblandt Danmark, Singapore og Japan.

Over de næste ti år vil fonden vokse til 5 mia. dollar – eller ca. 40 mia. kroner. Penge der skal sætte turbo på forskning- og udvikling af grønne brændstoffer.

Derfor er man i Danske Rederier glade for, at Danmark også officielt støtter forslaget.

”Det er meget glædeligt at Danmark støtter forslaget. Danmark spiller en vigtig rolle i IMO og med et erhverv, der går forrest og stiler mod CO2-neutralitet i 2050, så er det vigtigt med dansk opbakning til den forsknings- og udviklingsindsats, der skal rulles ud.

Det er ret unikt, at et samlet internationalt erhverv selv foreslår at betale til forskning og udvikling. Vi har brug for en global lovramme vedtaget i IMO, så alle verdens rederier kan bidrage økonomisk til omstillingen”, siger Jacob Meldgaard, formand for Danske Rederier.

Ideen blev præsenteret tilbage i 2019 og er siden blevet videreudviklet og har således nu også opnået støtte fra toneangivende søfartsnationer.

En global forskningsfond finansieret af skibsfarten var også et af de initiativer, som ’Klimapartnerskabet for Det Blå Danmark’ afleverede til regeringen i fjor. Dette sammen med en klar opfordring til regeringen om, at støtte op om forslaget i IMO-forhandlingerne.

”Derfor vil jeg også gerne kvittere for, at regeringen følger op med at sætte Danmarks navn på forslaget og dermed også bruge ressourcer på at forhandle forslaget på plads. Vi krydser fingre for, at landene i FN’s søfartsorganisation IMO vedtager forslaget. Vi har i den grad behov for finansiering til at sætte turbo på udviklingen af de grønne brændstoffer, som skibsfarten skal sejle på i fremtiden. Uden dem kommer vi ikke i mål med en CO2 neutral skibsfart”, siger Jacob Meldgaard.

FAKTA:

• Forslaget skal drøftes af medlemslande på IMO’s miljøkomitemøde i juni 2021. Hvis forslaget få tilstrækkelig støtte, skal det udvikles yderligere frem mod næste miljøkomitemøde i efteråret, hvor der kan tages en endelig beslutning om at etablere fonden.

• Allerede nu skal skibe rapportere deres brændstofforbrug til IMO. De oplysninger kan benyttes til at sikre, at alle skibe betaler ind til fonden.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjens færgekabale er gået op

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Tørlastkrigen mellem Diana Shipping og Genco spidser til

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Europa klar til at svare Trump igen

18.01.2026Maritimedanmark.dk

Trump truer med straftold mod Danmark og europæiske allierede

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Tyrfing kom ikke afsted til tiden

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk´s første skridt tilbage til Suez kan presse raterne

16.01.2026Maritimedanmark.dk

50 nye maskinmestre dimitteret fra MARTEC

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line sætter rekord på Belfast-ruterne

Jobmarked

Se alle

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Hans Følsgaard A/S

Key Account Manager / New Business Developer – MarineTech

Vil du drive teknisk salg til den maritime containerindustri – og være med til at udvikle fremtidens el-tekniske løsninger?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Molslinjen A/S

1. Maskinmester søges til ØRESUNDSLINJEN

Vil du med på vores rejse mod en grønnere fremtid? Og vil du have en rolle, hvor du i samarbejde med maskinchefen, vil spille en afgørende rolle i at vedligeholde og optimere vores færge M/F Hamlet, så den altid er driftssikker og kan afgå til tiden?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

22.01.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Hand Safety (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide an awareness of how, and why, a wide variety of hand related injuries can occur in the workplace. You will also learn how to treat specific injuries, along with practical advice on how to prevent them from occurring in the first place by following OSHA guidelines.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Dropped Objects (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with the knowledge to identify, prevent, and manage dropped objects in the workplace, ensuring a safer environment for yourself and others. The course also supports safe work practices in line with OSHA's requirements for workplace safety.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Crisis management and human behaviour - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of the Passenger Safety, Cargo Safety and Hull Integrity section of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all Masters, Chief Engineer Officers, Chief Mates, Second Engineer Officers and persons assigned immediate responsibility for embarking and disembarking passengers, for loading, discharging, or securing cargo, or for closing hull openings on board RO-RO passenger ships.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course