Dansk Metal vinder arbejdsskadesag

Konkret beregning af løntab efter en arbejdsskade skal danne baggrund for beregningen af erhvervsevnetabet for en ansat på et dansk skib. Uanset om den skadelidte er fra Danmark eller er udlænding. Det slår Østre Landsret nu fast.

Generelt arkivfoto.

Sagen, der var anlagt af Dansk Metal mod Ankestyrelsen, handler om en filippinsk bådsmands erhvervsevnetab efter en arbejdsulykke på et dansk skib.

De faktuelle tal, skadens omfang og dens konsekvenser var parterne enige om. Uenigheden var alene, om erhvervsevnetabet skal beregnes matematisk eller kan skønnes, når der er store forskelle på lønniveau.

Fra Ankestyrelsen blev det under retssagen blandt andet påpeget, at den matematiske beregningsmodel i den konkrete sag ville føre til et urimeligt resultat på grund af forskellen på det generelle lønniveau mellem Danmark og Filippinerne.

Dommen fra Østre Landsret er dog ifølge Dansk Metal ganske klar. I begrundelsen for dommen noterer Landsretten, at loven ikke giver hjemmel til skønsmæssigt at nedsætte erhvervsevnetabsprocenten ”alene på grund af forskellen i det generelle lønniveau for ansatte på et dansk skib og personer beskæftiget på Filippinerne.”

”Dommen og den afklaring, der ligger i den, har vi set frem til meget længe. En matematisk beregning gør det ligetil at fastsætte et erhvervsevnetab. Det drejer sig kun om at få klarlagt lønniveauer i forskellige lande. Og det er en udredningsopgave, som er overkommelig og konkret”, siger faglig sekretær Ole Strandberg, CO-Søfart.

CO-Søfart varetager efter aftale i DIS-kontaktudvalget udenlandske søfolks interesser overfor danske myndigheder, og bådsmandens arbejdsskadesag er oprindeligt varetaget af Ole Strandberg.

”Det er glædeligt, at den tilstand med, at myndigheder sådan har sjusset sig til et erhvervsevnetab, og vi groft sagt har forhandlet os frem til et tal, det er med dommen fortid. Det er et meget stort fremskridt, at det nu er konkrete tal for løn før skaden og mulig indtjening efter skaden, der skal regnes på. Uanset, om sømanden bor i det ene eller andet land”, siger Ole Strandberg.

Bådsmandens erhvervsevnetab er med dommen fra Østre Landsret fastsat til 85 pct. som påstået af Dansk Metal og ikke 40 pct. som Ankestyrelsens fastsatte i en afgørelse sidste år.

Ankestyrelsen har dog mulighed for at anke sagen til Højesteret.

Kilde: Dansk Metal

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen sætter reservefærge til salg

10.09.2025Maritimedanmark.dk

Esvagt ruller digital rapporteringsplatform ud på ni SOV’er

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle