Dansk – grønlandsk aftale om søkort

Grønlands Naalakkersuisoq for boliger og infrastruktur Hans Peter Poulsen og Danmarks klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard har underskrevet en aftale om produktion og opdatering af grønlandske søkort frem mod 2041.

Foto: Frank Petersen / Visit Greenland

”Det glæder mig, at vi er kommet frem til en god aftale der tilstræber lige vilkår på søkortområdet og samtidig giver plads til den fleksibilitet, som den dynamiske udvikling i Grønland nødvendiggør. Jeg ser frem til det styrkede samarbejde mellem Naalakkersuisut og den danske regering på dette område”, siger Hans Peter Poulsen, Grønlands Naalakkersuisoq for boliger og infrastruktur.

”Søkort er alfa og omega i spørgsmålet om sejladssikkerhed, men de er også helt nødvendige, når den grønlandske infrastruktur skal udvides, eller nye erhvervsinvesteringer skal foretages. Jeg er derfor glad for, at vi i dag kan styrke samarbejdet med Naalakkersuisut og fortsætte arbejdet med at producere nye søkort” siger Lars Aagaard, Danmarks klima-, energi- og forsyningsminister.

Aftalen beskriver det grønlandsk-dansk samarbejde om søkort fra 2027, hvor den nuværende aftaler løber ud og frem til 2041. Aftalen vedrører søkortlægning til bl.a. skibserhvervet og fritidssejlads
.
Det er en dansk myndighedsopgave at producere søkort for grønlandsk farvand. Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet har delegeret opgaven til Geodatastyrelsen, som har ansvar for søkortlægning i danske og grønlandske farvande.

Danmark og Grønland har siden 2009 samarbejdet om at øge fremdriften i opretning og digitalisering af søkort i Grønland, som bl.a. har betydet, at Geodatastyrelsen har oprettet, digitaliseret og nyudgivet en række søkort over den sydvestlige del af Grønland. Den nuværende aftale udløber i 2026.

I 2024 er Geodatastyrelsen og Departementet for Boliger og Infrastruktur i Grønland blevet enige om, at produktionen af søkort fra 2025 udelukkende vil fokusere på produktion af elektroniske søkort.

-mauh
 

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Nye midler til den grønne omstilling af skibsfarten

16.09.2025Maritimedanmark.dk

OMT tjener styrtende på dansk fregatdesign

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjordtank øger samarbejde med Bunker One

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle