Dansk gidsel udtaler sig offentligt

Det frigivne danske gidsel Søren Lyngbjørn har gennem rederiet Shipcrafts presseafdeling udsendt et brev til offentligheden, hvor han takker for den hjælp og støtte de frigivne gidsler har fået. Han beder også om at han og familien får ro indtil videre.

"Jeg takker endnu engang for den store interesse omkring min frigivelse. Det er dejligt at vide, at så mange mennesker i Danmark har fulgt sagen og har følt med os gennem alle de frygtelige ting, vi har været igennem som gidsler i Somalia.

Jeg vil gerne takke de professionelle folk, der har sørget for, at vi er kommet godt hjem: Både Søværnet, SOS International og rederiets folk, der også har hjulpet min familie og venner med at passe mine ting, mens jeg var væk.

Lige nu har jeg brug for mest mulig fred og ro, så jeg kan koncentrere mig om at blive rask. Hele forløbet har naturligvis også belastet min familie hårdt. Derfor beder jeg pressen om at respektere vores behov for privatliv.

Alle henvendelser fra medierne til mig eller min familie kan sendes til press@shipcraft.dk, der vil videreformidle dem til mig. Jeg vil på et senere tidspunkt tage stilling til eventuelle interviews".

Med venlig hilsen

Søren Lyngbjørn

Kilde: Shipcraft

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Færre skyggeflåde tankskibe gennem dansk farvand

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Bjærgningsplan for Thamesborg afleveret

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Trumps toldkrig presser Panamakanalen

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle