Danpilot flytter jobs fra Svendborg

Danpilot flytter 19 arbejdspladser væk fra Svendborg samt arbejdspladser fra en række andre havnebyer. Lodsvirksomheden samler i stedet arbejdskraften i Nyborg, hvor der dermed bliver flere opgaver samlet på en og samme adresse.

”Odense, Svendborg, Bagenkop, Korsør, Fredericia, Kalundborg. De operative og driftsdele, vi har der, arbejder vi på at samle i Nyborg. Vi vil have beredskabet siddende i Nyborg og dække de steder ved at tage ud til dem, når der er behov for en lods de pågældende steder”, siger Gert Frost, adm. direktør for Danpilot.

Flytningen sker som led i en omstrukturering af lodsvirksomhedens driftsaktiviteter. Danpilots hovedkontor vil dog stadig være i Svendborg. Danpilot har cirka 300 ansatte og 25 lodsbåde.

Kilde: fyens.dk

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle