Danmarks Skibskredit solgt til UAE

Efter flere år på salgslisten er det lykkedes en række finansielle og institutionelle investorer at finde en ny 90 procents ejer til Danmarks Skibskredit - det UAE-baserede investeringsselskab Magellan Group for godt 5 milliarder kroner.

"Vi vil hjælpe med at vokse forretningen", siger Ahmed Omar, CIO i Magellan til Bloomberg.

Ud over en robust balance er Danmarks Skibskredit kendt for sine ambitiøse klimamål. Målet er at have størstedelen af dets udlån knyttet til bæredygtig skibsfart inden udgangen af 2024, og efter 2025 vil det kun låne ud til kunder, der er "aktivt engageret i den bæredygtige omstilling".

Dansk Skibskredit blev grundlagt i 1961 for at yde finansiering til danskbyggede og danskejede skibe, men efterhånden som arbejdet med skibsbygning flyttede til udlandet, udvidede det sin portefølje til at omfatte en række internationale skibe.

Dens nuværende lånebog dækker mere end 600 skibe.

Handlen er gennemført med forbehold for myndighedsgodkendelse.

-mauh
 

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Relateret indhold

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

16.08.2025Maritimedanmark.dk

Stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

15.08.2025Maritimedanmark.dk

Færøerne overtager ansvaret for søretsområdet

15.08.2025Maritimedanmark.dk

Skagen-firma rykker hurtigt frem

Jobmarked

Se alle

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand til fast stilling på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

09.09.2025

KNOT MANAGEMENT DENMARK A/S

Vi søger 1. styrmand til vores flåde af DP2-shuttle tankskibe i international fart.

En forudsætning for at komme i betragtning til denne stilling er, at du har DP-Unlimited certifikat og har erfaring som 1. styrmand i en stilling der kræver STCW II/1. Ligeledes vil erfaring med sejlads på tankskibe være en fordel.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart søger en befaren skibsassistent til fast stilling i en 1:1 tørn

Du vil komme til at indgå i vores faste team af medarbejdere på M/F Anholt, som dagligt betjener færgens kunder samt fragter gods til og fra øen i Kattegat.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

11.09.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle