Danmark vil ikke retsforfølge pirater

Det danske støtte skib Esbern Snare har overladt de ni pirater, der blev taget til fange den 10. november, til Seychellerne med henblik på retsforfølgelse. Det sker fordi den danske anklagemyndighed vurderer, at piraterne ikke vil kunne stilles for retten i Danmark.

”Jeg er tilfreds med og taknemmelig over, at Seychellerne vil påtage sig så stort et ansvar for pirateribekæmpelse i regionen. Det er tredje gang, at Seychellerne har sagt ja til at modtage pirater tilbageholdt af Danmark”, siger forsvarsminister Nicolai Wammen.

Piraterne blev taget til fange af det danske krigsskib, efter at de dagen forinden havde gennemført et angreb på det danske tankskib Torm Kansas og et kinesisk fragtskib.

De ni pirater blev varetægtsfængslet in absentia i Københavns Dommervagt i sidste uge. Dengang oplyste vicestatsadvokat Per Fiig fra Statsadvokaten for Økonomisk og International Kriminalitet til Ritzau, at der var begrundet mistanke om sigtelsen for pirateri.

Efterfølgende er piraterne blevet afhørt via en videoforbindelse til det danske krigsskib.

Begrundelsen for, at den danske anklagemyndighed er nået frem til at de ni pirater ikke kan retsforfølges i Danmark, er ikke oplyst.

Kilde: Forsvaret

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle