Danmark vil eksportere ballastvandteknologi

Danske Maritime er sammen med flere medlemmer og Søfartsstyrelsen på tur i Kina for bl.a. at hype de danske virksomheder, der er i front på dette område. Danmark kan tilbyde rederierne nogle af de bedste og mest pålidelige systemer på markedet, siger Danske Maritime.

Besøget, der løber over tre dage vil også sætte fokus på hele ballastvandsystemets livscyklus, og er arrangeret som led i myndighedssamarbejdet mellem Danmark og Kina på det maritime område.

Men det giver også mulighed for danske virksomheder, mener Danske Maritime.

"Danske Maritime har indgået en aftale med Shipbuilding Information Center of China om samarbejde netop inden for ballastvandsrensning.

Vi har førende kompetencer i Danmark inden for udvikling af systemer til rensning af ballastvand samt inden for tilknyttede teknologier og løsninger. At kunne demonstrere og dokumentere drift inden for de gældende krav er af meget stor betydning og Danske Maritime har i tillæg til førsteklasses producenter også virksomheder, der har forsket og udviklet de absolut nyeste måletekniske instrumenter således at drift og håndhævelse kan sikres bedst muligt.

Kombineret med Kinas status som verdens største skibsbygningsnation åbner dette nogle helt nye muligheder, når store dele af verdensflåden om kort tid skal have sådanne systemer om bord. Vi kan bidrage til, at den kinesiske skibsbygningsindustri kan tilbyde rederierne nogle af de bedste og mest pålidelige systemer og validerede og certificerede teknologier på markedet, siger Jenny Braat, adm. dir. i Danske Maritime.

Besøget løber frem til 10. maj og gennemføres i samarbejde med Udenrigsministeriet.

Kilde: Søfartsstyrelsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle