Danmark vil bidrage til sikkerhed i Hormuz
Folketingets Udenrigspolitisk Nævn gav tirsdag tilladelse til, at Danmark yder et militært bidrag til opretholdelse af sikkerhed Hormuzstrædet, når der er indgået en varig fredsaftale mellem de stridende parter.
Foto: Foto: Nick / Forsvaret
”Vi vil gerne, på linje med en række ligesindede lande, det gælder også alle de nordiske og baltiske lande, vise vores villighed til at understøtte en sådan operation”, sagde fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, ifølge flere medier efter mødet.
Dermed lægger Danmark sig på linje med Frankrig og Storbritannien, der allerede har afsendt flere krigsskibe til Hormuz.
Hvordan Danmark konkret vil bidrage, er dog ikke afgjort endnu, og vil kræve en ny politisk godkendelse.
Mulighederne er mange - rækkende fra afsendelse af et krigsskib, et fly, en helikopter eller bidrage med officerer til stabsarbejde.
Danmark har tidligere bidraget til internationale opgaver med en fregat, men forsvaret har aldrig meldt ud, om de problemer med ildlederanlægget om bord på fregatterne, der blev afsløret da fregatten Iver Huitfeldt kom i kamp i Det Røde Hav i marts 2024, er blevet løst, og fregatterne dermed er kampdygtige.
Fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen sagde efter mødet, at han i den nuværende sikkerhedspolitiske situation har svært ved at se mulighed for, at Danmark vil sende et fregatbidrag til Hormuzstrædet.
-mauh
