Danmark sender en fregat til Det Røde Hav
Regeringen har besluttet at sende en fregat til Det Røde Hav, for at bidrage til en international indsats for maritim sikkerhed i området. Der er endnu ikke sat navn på fregatten, der udsendes ultimo januar 2024.
Foto: Forsvaret
”Vi er bekymrede over den alvorlige situation, der udspiller sig i Det Røde Hav, hvor de uprovokerede angreb mod den civile skibstrafik fortsætter. Det har afgørende betydning for både dansk og international skibstrafik og for udviklingen i regionen, at man kan sejle sikkert i området”, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
”Danmark bidrager allerede til den maritime sikkerhed i området, og regeringen ønsker at øge bidraget med indsættelse af en dansk fregat. Det vil vi fremsætte beslutningsforslag til Folketinget om i det nye år”, siger Troels Lund Poulsen.
Fregatten skal indgå i Operation Prosperity Guardian, der skal sikre retten til fri sejlads i området. OPG er etableret under den eksisterende amerikansk-ledede multinationale maritime koalition, Combined Maritime Forces.
”Angrebene i og omkring Det Røde Hav og Adenbugten truer den maritime sikkerhed, vores søfartsindustri og den globale handel. Som en stor søfartsnation har vi et ansvar for at styrke den maritime sikkerhed. Det gør vi nu med fregatbidraget til den amerikanskledede koalition. Det kan ikke stå uimodsagt, når houthierne i en allerede skærpet sikkerhedssituation angriber international skibsfart”, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
-mauh