Costa vil rekruttere 4.500 italienere

Costa Group, en del af Carnival Corporation & plc, der er verdens største krydstogtselskab, har planer om at ansætte 4.500 italienske besætningsmedlemmer inden 2022. Carnival bekræfter, at man vil satse på øget indenlandsk engagement, når flåden udvides.

De nye ansættelser vil hovedsageligt ske på nybyggede krydstogtskibe. Costa Group og Carnival har til hensigt, at samarbejde med ét eller flere af Italiens maritime uddannelsesinstitutioner for at skaffe det nødvendige personale. Carnival har allerede over 5.000 italienske besætningsmedlemmer ansat.

Ifølge Costa sejlede rederiets fartøjer med omkring tre millioner passagerer i 2016. Det var en stigning på 13 procent i forhold til 2015. I 2017 forventes yderligere vækst med den officielle lancering af AIDA Perla. AIDA Cruises nye flagskib havde i går sit første anløb af Genova.

Kilde: TradeWinds

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle