CMP skal drive krydstogthavn på Gotland

Region Gotland og Københavns Havn har underskrevet en aftale om brugsrettigheder, der betyder, at den svenske region investerer 250 millioner svenske kroner i en ny krydstogtkaj i Visby og lejer den ud til Copenhagen Malmö Port i 20 år.

”Konstruktionen af en krydstogthavn og etablering af en attraktiv krydstogtdestination er en omfattende operation, med en lang række offentlige og private aktører, der skal arbejde godt sammen. Dette er en af de væsentligste årsager bag Københavns succes. Starten af projektet i Visby har været særdeles lovende”, siger Arnt Møller Pedersen krydstogtchef i Copenhagen Malmö Port.

Projektet går ud på, at der skal bygges en moderne krydstogtkaj uden for Kapparsvik. I november startede de undersøiske arkæologiske undersøgelser ud for Kopparsvik, og i foråret begynder geotekniske undersøgelser af havbunden. Selve opførelsen startes med opmudring i foråret 2016 og to år senere forventes de første krydstogtskibe lægge til den nye kaj.

På internationale messer og ved besøg i København af krydstogtarrangører fra hele verden skal København nu arbejde for at gøre Gotland attraktiv fra 2018 på togterne rundt i Baltikum. Ofte supplerer et rederi

en spændende anløbshavn som på turene til København, Tallin, St. Petersborg, Helsingfors og Stockholm.

Der er forventninger om, at omkring 150 krydstogtskibe vil anløbe den nye havn. Hvert skib vil i gennsnit bringe cirka 1.700 gæster til Gotland, der godt kunne blive en konkurrent til Bornholm, som har pænt med krydstogtskibe på besøg allerede, men det taler ingen om. Der er længe til 2018.

Kilde: Region Gotland og standby.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

Annonce

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Mere gods på Göteborgs direkte Asien-ruter

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Havneudvidelsen i Hirtshals er et stort skridt nærmere

26.08.2026Maritimedanmark.dk

DI Fyn: Ny analyse stærkt argument for havneudvidelse

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Assens Havn centrum for stort stenrevsprojekt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course