Clipper Group sælger Seatruck Ferries

Clipper Group har solgt Seatruck Ferries, der med otte færger er den førende ro/ro-operatør på Det Irske Hav, til rederiet CLdN, der har hovedsæde i Luxembourg. Parterne har ikke oplyst salgsprisen, og handlen skal godkendes af myndighederne inden den kan gennemføres.

Arkivfoto.

"I betragtning af Seatrucks fortsatte robuste præstation, konkluderede vi, at dette var det rigtige tidspunkt at afhænde virksomheden. Efter en konkurrencepræget proces er vi meget glade for at overdrage stafetten til en stærk, langsigtet, industriel ejer som CLdN”, siger Amrit Peter Kalsi, CEO i Clipper Group.

”Vi ser nu frem til at fokusere 100 % på vores tørlast kerneforretning. Med en meget stærkere balance er vi godt positioneret til proaktivt at forfølge markedsmuligheder”, siger Amrit Peter Kalsi.

Seatruck Ferries står for godt 20% af regionens søbårne fragtmængder.

"Vi er glade for aftalen, som er i tråd med vores overordnede strategi om at udvide nuværende handler og udvikle nye ruter. Seatruck Ferries er et fremragende selskab med et fantastisk rutenetværk og en stærk forretningsmodel. Seatruck vil være en værdifuld tilføjelse til CLdNs omfattende rutenetværk og bidrager især til vores tilstedeværelse på det britiske og irske marked”, siger Florent Maes, CEO i CLdN.

Salget er betinget af myndighedsgodkendelse fra de irske konkurrencemyndigheder, en godkendelse der forventet inden årets udgang. Seatruck vil blive videreført under Seatruck Ferries-brandet med det eksisterende ledelsesteam ledet af Alistair Eagles.

CLdN RoRo driver mere end 20 ro/ro-færger med sammenlagt 130 afgange om ugen mellem havnene i Zeebrugge, Rotterdam, London, Killingholme, Liverpool, Dublin, Cork, Gøteborg, Esbjerg, Santander og Porto.

CLdN Cargo ejer en flåde på 4500 trailere og 45 fod containere.

CLdN Ports ejer og driver ro/ro-havne i England, Holland og Belgien. CLdN har hovedkontor i Luxembourg og beskæftiger tæt på 3.000 mennesker.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle