Christiansø kan miste færge fra efteråret

Det er ved at være sidste udkald, hvis Christiansø ikke skal miste en færgeforbindelse fra den 20. oktober. Der har aldrig foreligget nogen kontraktlige forpligtelser, men Christiansøfarten har i årevis taget sig af sejladsen på rent kommercielt basis.

”Hver gang telefonen ringer, tror vi, at det er Forsvarsministeriet”, siger direktør i Christiansøfarten Peter Stange Jensen til Bornholms Tidende.

Christiansøfarten måtte sidste år meddele, at der ikke længere er råd til at besejle Christiansø og Frederiksø om vinteren uden at få sikret en betaling fra Forsvarsministeriet, der ejer de to små øer nord for Bornholm.

Ministeriet har sendt sejladsen i udbud, men hidtil har Christiansøfarten, der har afleveret et bud, ikke fået nogen tilbagemelding. Sker der ikke noget, stopper Christiansøfarten sejladsen til Christiansø umiddelbart efter efterårsferien mandag den 20. oktober, oplyser direktør Peter Stange Jensen til Bornholms Tidende.

Det er Forsvarsministeriet, der med et økonomisk tilskud har sikret, at sejladsen til Christiansø i sidste års vintersæson kunne fortsætte. Det betød, at sejladsen er fortsat hidtil, indtil der bliver fundet en ny varig løsning.

Christiansøfarten har ikke råd til at fortsætte vintersejladsen mellem Bornholm og Christiansø, der giver underskud. Grunden er, at rederiet tidligere mistede befordringen af post til og fra Bornholm, der ellers gjorde det muligt at opretholde færgedriften, selv om der i perioder af året ikke var et fornuftigt passagergrundlag.

Forsvarsministeriet har det seneste år valgt at betale Christiansøfarten for at fortsætte sejladsen i en periode. Der er ingen oplysninger om, hvad aftalen har kostet Forsvarsministeriet.

Kilde: Bornholms Tidende/Redaktionen

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.11.2025Maritimedanmark.dk

Skududveksling ved piratangreb mod Stolt-tanker

03.11.2025Maritimedanmark.dk

DSV rammes hårdt i ny imageundersøgelse

31.10.2025Maritimedanmark.dk

Forringet trivsel blandt søfolk

30.10.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber formodet narkoskib

30.10.2025Maritimedanmark.dk

USA og Kina sætter havnegebyrer på pause

30.10.2025Maritimedanmark.dk

Norden når 9-måneders overskud på 111 mio. dollar

29.10.2025Maritimedanmark.dk

Staten eksproprierer færgehavne

28.10.2025Maritimedanmark.dk

Bilskib bugseret i havn efter brand

Jobmarked

Se alle

ME PRODUCTION A/S

Tekniker med erfaring indenfor kundesupport søges

Vi søger en technical engineer til vores Scrubber Service afdeling til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine scrubber systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle