CBS har succes med maritim MBA
I 2007 har 35 fået papir på, at de har bestået den internationale MBA--uddannelse i shipping og logistik på Handelshøjskolen i København/CBS. 37 nye er optaget på den to år lange uddannelse.
Handelshøjskolen i København/CBS har fået succes med sin maritime masteruddannelse. Det skriver Transportmagasinet.
Lige nu er 37 i gang med uddannelsen der består af otte moduler af en uges varighed. Her mødes de studerende i København, Oslo, Hamburg og London for at få undervisning. Al undervisning foregår på engelsk.
Mellem modulerne, hvor man arbejder i de firmaer, som man er ansat i, er der selvstudium.
"De studerende kommer fra mange typer af virksomheder, lige fra rederier og skibsoperatører til logistikvirksomheder og forsikringsselskaber", siger Irene Rosberg, der er programdirektør for uddannelsen til magasinet.
Emnerne er blandt andet international økonomi, supply chain management, skibsdesign og investeringsanalyse.
Kilde: Transportmagasinet