Bunkerselskab taget for at snyde kunderne

Som det andet bunkerselskab i Singapore har Inter-Pacific Petroleum nu fået frataget sin licens, fordi selskabet har brugt magneter til at påvirke brændstofmålerne, så kunderne har fået mindre brændstof, end de har betalt for.

arkiv.

Brugen af magneter ombord på selskabets bunkerskibe blev opdaget tidligere i år i forbindelse med havnemyndighedernes tjek af bunkerselskaberne i Singapore.

Ved inspektionerne blev der afsløret “magnetisk forstyrrelse” af målingerne af bunker leveret på tværs af Inter-Pacifics flåde af bunkerfartøjer. Selskabet har på den måde snydt kunderne ved at levere mindre brændstof, end de har betalt for.

Selskabet har fået frataget sin licens og å ikke længere operere som bunkerleverandør i Singapore havn. Inter-Pacific Petroleum var sidste år den 26. største leverandør af bunker i Singapore havn ud af 51, oplyser havnemyndigheden.

I maj fik et andet bunkerfirma frataget sine licenser til at operere som bunkerleverandør i Singapore.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Hele Bornholm ramt af blackout

17.01.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa i bæredygtigt partnerskab med Panama-kanalen

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

12.01.2026Maritimedanmark.dk

DSV sælger USA Truck

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Landsretsdom sætter punktum i OW Bunker-sag

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers sælger Njord til V.Group

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course