Brændende trawler kræver evakueringer

I snart et døgn har der nu været gang i en voldsom brand i en russisk trawler i havnen i Tromsø. Politiet har evakueret knap 100 beboere i området og nu overevejer brandvæsenet at sænke skibet for at få slukket ilden.

Der er fortsat voldsom røgudvikling fra den russiske trawler, der brød i brand i går formiddags..

Branden brød ud onsdag formiddag og siden har brandvæsenet været i gang med at forsøge at slukke ilden, men arbejdet er udfordrende.

“Skroget er af stål og nu så varmt, at det næste er som en grill. Der er meget olie og andet brandbart i skibet og dertil mange lukkede rom, som gør det vanskeligt at komme til med mand. Dertil kommer, at det kun er muligt at foretage slukningsarbejdet fra land,” siger brand- og redningschef Øysteibn Solstad til den norske avis, VG.

I en periode var der fare for en eksplosion i en ammoniaktank ombord. Men den fare er nu reduceret, mener brandchefen. Der er dog fortsat gang i afkølingen af tanken. Den voldsomme brand har betydet, at politimesteren i Tromsø har besluttet at evakuere 92 personer indenfor et sikkerhedsområde på 300 meter. De skal ikke regne med at komme tilbage i dag.

Slukningsarbejdet besværliggøres også af, at brandvæsenet skal tage hensyn til røgudviklingen. Den truer nemlig det nærliggende sygehus.

“Vi kan ikke bruge de offensive slukningsmetoder, som vi ellers kunne have gjort af hensyn til sygehuset. Når vi sprøjter vand direkte mod ilden, drives røgen op mod sygehuset og kan komme ind i ventilationsanlægget med de skader, det kan give,” siger operationslederen på stedet til avisen.

Der var en besætning på 29 ombord på den russiske trawler. Ingen er kommet alvorligt til skade, men flere to-tre er indlagt til observation for røgforgifning.

Skibet krænger i øjeblikket omkring 10-15 grader og brandvæsenet overvejer at tippe det helt rundt for at få slukket branden. Det vil dog medføre en risiko for olieudslip og der er derfor indkaldt ekstra mandskab til at udlægge spærringer og bekæmpe en eventuel forurening.

Ifølge oplysninger i norsk TV 2 startede branden ved en læk af hydraulikolie.

Kilde; VG

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Søkrig i Mellemøsten i voldsom udvikling

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Hele besætningen fundet i live

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Hempel sælger forrygende i marinemarkedet

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Hele besætningen fundet i live

03.03.2026Maritimedanmark.dk

Ny overenskomst for filippinske søfarende

03.03.2026Maritimedanmark.dk

Hegseth: Fri sejlads vigtig årsag til angreb

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Skyggeflåde tankskib bordet i Nordsøen

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Fjord Line ejerskab koncentreres på færre hænder

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Violence Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about different types of workplace violence, signs of potential violence and how best to respond. You will be able to explain the importance and purpose of a workplace violence prevention program and identify violence hazard prevention and controls.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course