Bimco forsvarer gamle ombyggede VLOC´s

De gamle VLOC´ere, der er ombygget fra at være råolietankskibe, giver fortsat god økonomisk mening. Det skriver Bimco i en ny analyse. Stellar Daisy, der forliste og gik ned med 22 mand i Sydatlanten, var netop sådan et gammelt, ombygget skib.

Økonomiske argumenter taler for at fortsætte driften af de gamle ombyggede råolietankere, der nu sejler bl.a. jernmalm mellem kontinenterne. Flåden af gamle ombyggede VLOC´ere tæller 51 skibe, der i gennemsnit er 23,8 år gamle, fremgår det af Bimco´s analyse. Dermed er de i snit 18 år ældre end den flåde af VLOC´ere, der rent faktisk er bygget til formålet.

“Der er få rene økonomiske grunde til at skrotte de ombyggede VLOC´ere på trods af deres høje alder. Nogle af grundene er, at de fortsat er hyret på time charter kontrakter og at skrotpriserne er identisk med videresalgspriserne,” skriver Bimco´s chef for skibsanalyser, Peter Sand.

I kølvandet på Stellar Daisy´s forlis, der efter alt at dømme skete, fordi det gamle skrog knækkede over, er der blevet sat fokus på sikkerheden i de omkring 25 år gamle skibe.

Det sydkoreanske Polaris Shipping rederi, der ejer Stellar Polaris og 18 tilsvarende gamle ombyggede skibe, blev bl.a. voldsomt kritiseret af fagforeninger i Sydkorea for at fokusere på økonomi fremfor besætningernes sikkerhed.

Bimco fremhæver da også sikkerheden som et “afgørende problem” uden dog

diskutere, om forliset af et af de gamle skibe og fundet af revner i skroget på andre skibe i Polaris flåden, bør få en indflydelse på skrotningsbeslutninger.

Bimco henviser til, at de fleste at de gamle skibe fortsat sejler på indbringende langtidskontrakter. “Det gør det muligt for dem at levere et positivt return-of-investment, hvor andre fejler, selvom de de ikke hører til blandt de mest moderne,” skriver Peter Sand

Det kritiserede Polaris rederi har forleden meldt ud, at de har bestilt tre nye VLOC´ere til afløsning for tre af deres gamle.

Kilde: Bimco

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course