Biltransport-gigant skærer ned

Norske Wallenius Wilhelmsen skrotter fire skibe og oplægger ti andre. Det sker på grund af den nuværende situation, der indikerer en overkapacitet på 10 til 15 skibe af de ialt 51 skibe i flåden. Skrotningen af fire skibe, der er mindst 24 år gammel, vil medfører en nedskrivning på 40 mio. dollar.

Udover skrotning og oplægning vil det norsk-svensk ejede rederi også aflyse fire af de tilbageværende scrubber installationer som led en bredere indsats, der skal reducere kapitaludgifterne til et minimum.

“Efterhånden som Covid-19 pandemien fortsætter med at brede sig og restriktionerne fra myndighederne udviklet sig hurtigt, bliver forsyningskæderne hårdt ramt og bilproducenter lukker fabrikker rundt omkring i verden,” siger Wallenius Wilhelmsen.

Ifølge Fearnley Securities kommer rederiets skridt “ikke som den store overraskelse” og de planlagte skridt betegnes som “en fornuftig beslutning” på baggrund af den usikkerhed, der hersker om efterspørgslen på mellemlangt sigt.

“I et marked, der allerede er præget af en vis overkapacitet, forventer i ikke, at der vil være behov for disse skibe i en overskuelig fremtid,” skriver Wallenius Wilhelmsen.

Oplægningen sparer rederiet for omkring 3-4000 dollar/dag i gennemsnit og der ud over vil Wallenius Wilhelmsen spare 60 mio. dollar ved at aflyse udbetaling af udbytte for 2020 og 2021.

Også to leveringen af to nye skibe vil blive udskudt på grund af de forsinkelser, som Covid-19 har skabt på kinesiske værfter.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

Annonce

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle