Beskyttelse mod bavianer og tropisk vejr

Danmark har givet Kenyas flåde en skibssimulator. Nu har en kenyansk militær delegation været i Danmark for at lære om, hvordan man kan sikre, at simulatoren kan fungere i et klima med høj luftfugtighed og nysgerrige aber.

Den overordnede idé med, at Danmark donerer en skibssimulator til Kenyas flåde er, at den kan give et løft til de kenyanske søofficerers navigationsfærdigheder og sømandskab. De vil fremover kunne øve for eksempel havnemanøvrer i simulatoren, inden de skal lægge et rigtigt skib til kaj. Med en bedre uddannelse til kenyanske søofficerer vil landet i højere grad kunne bidrage til for eksempel indsatsen mod pirater ud for Østafrika.

”Simulatoren skal stå i et skovrigt område, og en af naturens gaver til Kenya er et rigt dyreliv med blandt andet bavianer, men dyrene kan også komme i vejen for vores aktiviteter. Det skal vi tage hensyn til i planlægningen, så afbrydelser på grund af bavianer bliver minimale”, siger oberstløjtnant Mohamed S. Mwacharo.

Kenyanerne er optagede af, at simulatoren bliver konstrueret på en måde, der forhindrer nedbrud på grund af klimaet eller de meget nærgående bavianer. Projektgruppen, som er ansvarlig for byggeriet, har derfor været i Danmark for at få rådgivning til byggeprojektet. Det handler blandt andet om at undgå for mange bygningsdele, som bavianerne kan pille fra hinanden, så tagrender m.v. bliver støbt i beton i stedet for at blive monteret på bygningen bagefter.

Kilde: Forsvaret.dk

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.10.2025Maritimedanmark.dk

Den norske kystvagt går en størrelse ned

29.10.2025Maritimedanmark.dk

Estonia-vrag kan være brugt til spionage

19.10.2025Maritimedanmark.dk

Dana Anglia sat til salg i Italien

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Fragtskib trukket fri af grunden ved Svinesundsbron

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Den russiske flåde retter blikket mod nord

08.10.2025Maritimedanmark.dk

ESVAGT tager afsked med en æra – sidste Group 3-skib solgt

28.09.2025Maritimedanmark.dk

NATO opruster nu i Østersøen

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Dansk fregat i kølvandet på amerikansk hangarskib

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Advanced

3-dages kursus til officerer, som allerede er i besiddelse af et bevis for grundlæggende tjeneste i skibe omfattet af polarkoden (basic training).

Dato

29.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Ship Security Officer (SSO)

Kurset henvender sig til søfarende, som er udpeget til sikringsofficer (SSO) om bord i skibe.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.11.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.11.2025

Sted

Digital course