Behov for ny maritim viden

Maritime virksomheder har brug for en vidensindsprøjtning for at være ordentligt rustet til fremtidens udfordringer. Det konkluderer en ny rapport som led i regeringens vækstplan for Det Blå Danmark. Rapporten er udarbejdet af Forskningspolitisk Kontaktudvalg for Tværgående Maritim Forskning.

Budskabet i rapporten er, at øget global konkurrence øger behovet for, at maritime virksomheder i Det Blå Danmark videreudvikler områdets erhvervsmæssige styrker.

”Vi er meget enige og meget positive. Arbejdet er bestemt med til at underbygge den maritime industris efterspørgsel efter en samlet platform, så derfor går foreningen og dens medlemmer i den maritime industri gerne yderligere ind i arbejdet med at styrke den tværgående forskning og udvikling i Danmark”, siger Jenny N. Braat, adm. direktør i Danske Maritime, i en kommentar.

Jenny N. Braat har siddet med i det udvalg, der har udarbejdet rapporten. Udvalget blev etableret i 2013 som resultat af Vækstplan for Det Blå Danmark, og hovedopgaven har været at identificere tværgående problemstillinger inden for maritim forskning og skabe samarbejde mellem aktørerne på området.

Udvalget har udpeget fire vigtige fokusområder inden for maritim forskning, hvor der er behov for ny viden. Det drejer sig om mere miljøvenlige og energieffektive maritime teknologier og systemer, effektiv operation, drift og vedligehold af skibe, optimering af transportkæder og logistik samt sikkerhed, sund og arbejdsmiljø i søfarten.

I rapporten anbefales det, at relevante aktører fra forsknings- og uddannelsesinstitutioner, virksomheder, brancheorganisationer, Søfartsstyrelsen med flere går sammen om at løfte opgaven.

Kilde: Søfartsstyrelsen/Danske Maritime

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle