Athena skal erstatte Corona Seaways

I går ankom DFDS’ nye baltiske stolthed Athena Seaways til Fredericia, hvor hun skal erstatte Corona Seaways på Fredericia - Klaipeda indtil 19. december. Corona Seaways er for tiden på værft i Landskrona i Sverige, hvor de skader, der opstod ved branden i sidste uge, skal udbedres.

Søsterskib til Athena Seaways.

”Athena Seaways var allerede på vej fra Middelhavet til Østersøen for at blive klar til de første sejladser i DFDS. Og som de praktiske mennesker vi er, benyttede vi straks anledningen til at bede besætningen på Athena om at hjælpe os på Fredericia- Klaipeda. Assistancen hilses i høj grad velkommen af såvel kunder som ruteledelsen”, siger Route Director Jacob Andersen.

Branden på DFDS ro/ro færge Corona Seaways der sejler på ruten mellem København, Fredericia og Klaipeda brød ud onsdag den 4. december. Besætningen var i første omgang i stand til selv at slukke ilden, der var opstået i en trailer, men efterfølgende blussede ilden op igen.

De 19 besætningsmedlemmer og 10 passagerer der befandt sig om bord på færgen slap alle fra branden i god behold. Efter branden blev lasten losset i Helsingborg, inden skibet kom på værft. Corona Seaways er ikke ejet af DFDS men er et indchartret skib i teknisk management hos Ship Management AB i Stockholm.

Kilde: DFDS

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle