Astor indledte krydstogtsæsonen i Esbjerg

Den røde løber var rullet ud, og Englandkaj 401 var smykket med flag og blomster, da årets første krydstogtskib, MS Astor, Kristi Himmelfartsdag lagde til i Esbjerg Havn. Det 176 m lange skib medbragte 477 passagerer plus en besætning på 289 på turen fra den tyske ferieø Sild.

Krydstogtskibet blev budt velkommen med hornmusik, og passagerne kunne vælge mellem busture til Ribe, Fanø, Blåvand og rundt til seværdigheder i Esbjerg.

Efter formiddagens sightseeing-ture - og inden en ekstra til Fanø om eftermiddagen - vendte krydstogtpassagerne tilbage til Englandskaj og frokost om bord på Astor. Midt på eftermiddagen blev de fra en street food-vogn budt på smagsprøver af den vestjyske specialitet, bakskuld. Skibet sejlede fra Esbjerg ved 20-tiden.

Teamleder ved Esbjerg Havn Michael Fries oplyser, Astor vender tilbage til Esbjerg i august, og måneden efter følger Berlin og Artania. Det sidste skib er med sine 231 m og otte passagerdæk med plads til op til 1.260 passagerer et af de største, der kan passere sejlløbet ind til havnen.

I 2019 har fem krydstogtskibe meldt deres ankomst, og flere kan komme til. Salgsdirektør Jesper Bank, Esbjerg Havn, anser det som en naturlig del af at drive havn at lægge kaj til denne ferieform.

"Vi lægger vægt på at være tilgængelige for krydstogtredere og -arrangører og yde den service, der skal til, for at de føler sig velkomne. For os er det en sæsonforretning i sommerhalvåret, og vi er også klar til krydstogtskibe, der med kortere varsel søger i havn for eksempel på grund af dårligt vejr", siger Jesper Bank.

Esbjerg Havn, VisitEsbjerg og Esbjerg City har i fællesskab oprettet en ny hjemmeside på engelsk, cruiseesbjerg.com, der er målrettet de krydstogtgæster, der kommer til Esbjerg.

Kilde: Esbjerg Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle