Århus har stærkt faldene godsomsætning

Den internationale finanskrise har sat sit tydelige præg på godsomsætningen i Århus Havn i første halvdel af 2009. Den samlede omsætning i perioden i 1. halvår 2009 var således på 4,5 millioner tons - hvilket er en tilbagegang på 30 procent.

I første halvår faldt containeromsætningen med 27 procent. Omsætningen på bulkvarer faldt med 40 procent, bl.a. på grund af lavere import af foderstoffer og korn til landbruget, færre kul til kraft/varmeværket på Randers havn, der har omlagt til biobrændsel, samt nedgang i import af sten og cement til byggeriet.

Den samlede import af varer gennem havnen faldt med 30 procent., mens eksporten faldt med 26 procent.

Et positivt tegn i udviklingen er dog, at godsomsætningen har stabiliseret sig i hele andet kvartal.

"Det er positivt, at rutsjeturen ned ser ud til at være stoppet. Endnu er det dog for tidligt at vurdere, om vi nu har nået lavpunktet og kan se frem til en periode med vækst i andet halvår", siger havnedirektør Bjarne Mathiesen.

Århus Havns nedgang i godsomsætning er lidt større end i de store europæiske havne, som udgør et slags barometer for temperaturen på verdenshandelen.

"Denne forskel skyldes formodentlig det svage danske forbrugsmarked samt de store fald i handelen i Island og i landene omkring Østersøen, som udgør Århus Havns nærmarkeder", siger havnedirektøren.

På trods af det aktuelle vigende marked fastholder Århus Havn sin udviklingsstrategi.

"For at fastholde og styrke vores position på markedet er vi nødt til hele tiden at udvikle vores infrastruktur, og den har lang leveringstid. Vi planlægger mange år frem i tiden, og indtil videre vælger vi at have is i maven og arbejde videre med de udvidelser, som allerede indgår i planerne", siger Bjarne Mathiesen.

Århus Havn forventer at nå en total godsomsætning på cirka 9 millioner tons i hele 2009. Det er 2,5 millioner tons mindre end budgetteret og svarer til en nedgang på 3,1 millioner tons i forhold til 2008.

Kilde: Århus Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.01.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals kan få nøglerolle i Panama

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Positive forventninger til krydstogtsæsonen 2026

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort parti heroin beslaglagt i Hamborg havn

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager terminaldrift i Liepaja

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Hanstholm knyttes til kontinentet med en godsrute

23.01.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Stolt genopslag!

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Skagen fastholder position som Danmarks største fiskerihavn

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny bestyrelse i Hirtshals Havn

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course